Безбедност
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Салвадор Дали

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Соларни редовник

Соларни редовник


Broj poruka : 18
Datum upisa : 22.09.2013

Салвадор Дали  Empty
PočaljiNaslov: Салвадор Дали    Салвадор Дали  EmptyPon Sep 23, 2013 5:36 am

Салвадор Дали  260px-Salvador_Dal%C3%AD_1939

Салвадор Дали

Датум рођења 11. мај 1904.
Место рођења Фигерас (Шпанија)
Датум смрти 23. јануар 1989.
Место смрти Фигерас (Шпанија)


Салвадор Фелипе Хасинто Дали, 1. маркиз од Пубола (катал. Salvador Felip Jacint Dalí Domènech, шп. Salvador Felipe Jacinto Dalí Domènech; Фигерас, 11. мај 1904 — Фигерас, 23. јануар 1989) је био каталонски и шпански надреалистички сликар, писац вајар, сценограф и глумац.

Занимљивост. Добио је име по свом мртвом брату.

У свом дневнику је већ са шеснаест година написао: “Бићу геније и цео свет ће ми се дивити. Можда ћу бити потцењен и лоше схавћен, али бићу величанствени геније, у то сам сигуран”.

Избачен је са Академије лепих уметности непосредно пред дипломски. Изјавио је да на факултету нико није довољно компетентан да га оцени.

Међу првима је увео холографију у уметност. Велики број његових дела садржи оптичке илузије.

Имао је бркове по угледу на шпанског сликара Дијега Валаскеза (Diego Valázqueza).

Један од ретких уметника који је за живота имао два музеја.

Иако је већина надреалиста постојала све више везана уз левичарске партије, Дали је задржао нејасан став на пољу односа уметности и политике. Водећи надреалиста Андре Бретон је оптужио Далија да брани „ново и ирационално у феномену Хитлера.

Дали је инсистирао да надреализам може да постоји у аполитичком контексту и одбијао је да јасно осуди фашизам. Ово му је, уз друге чињенице, довело до невоља са његовим колегама. Године 1934. Дали је доведен на суђење, на ком је и званично избачен из надреалистичке групе. На ово Дали је изјавио: „Надреализам то сам ја“.

Занимљивост. Многи његови радови инспирисани су научним достигнућима.

Салвадор Дали је умро 1989. године док је слушао оперу “Тристан и Изолда”. Покопан је у свом Театро-музеју у Фигуерасу, а своје богатство је оставио Шпанији.

Занимљивост. Критичари углавном оцењују да су радови које је начинио после четрдесете године безвредни и кичасти, а неки што је најгоре комерцијални.

Све у свему фасцинантан човек.
Nazad na vrh Ići dole
Соларни редовник

Соларни редовник


Broj poruka : 18
Datum upisa : 22.09.2013

Салвадор Дали  Empty
PočaljiNaslov: Re: Салвадор Дали    Салвадор Дали  EmptyPon Sep 23, 2013 5:40 am

Салвадор Дали  Dali%201(1)

The Persistence of Memory, (1931)


Салвадор Дали  Dali%204

The Metamorphosis of Narcissus, (1937)
Nazad na vrh Ići dole
Пресретач

Пресретач


Broj poruka : 31
Datum upisa : 22.09.2013

Салвадор Дали  Empty
PočaljiNaslov: Re: Салвадор Дали    Салвадор Дали  EmptyUto Sep 24, 2013 1:31 am

Соларни редовник ::

Избачен је са Академије лепих уметности непосредно пред дипломски. Изјавио је да на факултету нико није довољно компетентан да га оцени.
Бунтовник - "Никада нисам могао да схватим да у једној таквој квазиустанови раде људи који имају много мање талента него ја, и да они оцењују мој рад. Будалаштине! Нисам хтео да им црткам неке мртве природе које су срамотне и које свако може да уради. Срамотно! Показао сам свој отпор према том јадном начину третирања уметности и тих узвишених осећања и екстазе коју сваки уметник треба да осети док слика, и на крају су ми забранили да долазим на часове." Very Happy 
Nazad na vrh Ići dole
Човек са маском

Човек са маском


Broj poruka : 6
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : У средишту торнада

Салвадор Дали  Empty
PočaljiNaslov: Re: Салвадор Дали    Салвадор Дали  EmptyUto Sep 24, 2013 5:59 am

Салвадор Дали  Santiago-El-Grande

Santiago El Grande (1957)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Салвадор Дали  Empty
PočaljiNaslov: Re: Салвадор Дали    Салвадор Дали  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Салвадор Дали
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Безбедност :: Дискусије :: Култура и уметност-
Skoči na: